Najít pěkný obrázek, za který se neplatí (tím nemyslím stažení z Google Images) a neporuší se žádná licence může být náročný úkol. Proto jsme dali dohromady internetové zdroje, které nabízejí kvalitní obrázky zdarma ke stažení. Tento seznam neustále rozšiřujeme, takže pokud o nějakém dalším zdroji víte, napište ho do komentářů a my ho rádi doplníme.
Internetové stránky uvedené v tomto seznamu nabízejí obrázky zdarma pod jednou z těchto licencí:
- Public Domain (Volné dílo) – je takové autorské dílo, jehož majetková autorská práva nejsou chráněna.
- Creative Commons Zero (CC0) – je takové autorské dílo, kdy osoba, která k dílu přiložila toto prohlášení, souhlasila s vystavením tohoto díla jako díla volného a celosvětově se vzdala všech svých autorských práv k dílu, včetně všech práv souvisejících a práv příbuzných v rozsahu, který je povolen zákonem.
Díla pod těmito licencemi můžete kopírovat, upravovat, distribuovat a zpracovávat, a to i pro komerční účely, bez získávání dalšího souhlasu.
Tip: Pokud se chcete o licencích dozvědět více, přečtěte si článek Licence nejen k šablonám, pluginům a WordPressu.
Pexels
Vyhledávač obrázků zdarma pod licencí Creative Commons Zero (CC0). Celkem zde najdete více než 25 000 obrázků, které Pexels sdružuje obrázky zdarma z dalších projektů. Patří mezi ně Unsplash, Gratisography, Little Visuals, Pixabay a spousta dalších.
Pixabay je místo, kde můžete stahovat desetitisíce obrázků šířených pod Public Domain licencí. Pixabay vzniklo roku 2003 a aktuálně na něm najdete více než 680 000 obrázků zdarma ke stažení. Ty nejlepší fotografie najdete v sekci Výběr editora.
Obrázky z picjumbo můžete použít pro komerční i nekomerční účely. Například do šablon, potisk trička v PSD návrzích atd. Dobré zmínit, že autor je čech Viktor Hanáček. Picjumbo nově nabízí i prémiové členství, kde získáte přístup k dalším fotografiím. Není to však nutné. Porce fotek zdarma je obrovská.
Daniel Nanescu je další z fotografů, který nabízí svou práci zdarma a k jakýmkoliv účelům. Projekt SplitShire původně založil jako vlastní fotobanku, kam dává své nevyužité fotografie. Za dva roky provozu zde nashromáždil uctihodnou kolekci obrázků, které dává k volnému využití.
Internetová stránka nabízející obrázky ke stažení zdarma pod licencí CC0. S obrázky si můžete dělat opravdu co chcete. Každých 10 dní, 10 nových obrázků.
Fotograf Ryan McGuire nabízí své fotky zdarma pod licencí CC0. Obrázky přidává každý týden a kolekce se již pěkně rozrostla!
Další z řady stránek, které nabízejí obrázky zdarma ke stažení pod licencí CC0. Bohužel na těchto stránkách již nové fotky nepřibývají. Nicméně staré jsou stále dostupné.
Server plný historických fotografií, které nespadají pod žádná licenční omezení. Obrázky jsou v Public Domain. Autorem stránky je Cole Townsend. Pokud i vy máte nějakou starou archivní fotografii, můžete ji přidat.
Každý měsíc nové fotografie zdarma rovnou do emailové schránky. Ihned po přihlášení dostanete možnost stáhnout první balíček fotek.
Wefunction
Několik kolekcí fotek od amatérského fotografa jménem Liam McKay. S fotkami si můžete dělat, co se vám jen zlíbí.
Obsáhlá kolekce fotografií od mnoha autorů šířených pod licencí CC0. Určitě se podívejte na ty nejoblíbenější obrázky.
Úložiště tisíců obrázků šířených v Public Domain. Jak s obrázky naložíte je jen na vás.
Viintage
Tisíce klasických obrázků zdarma a v Public Domain.
Zakladatel Toper má v plánu vytvořit stránky s milionem obrázků v Public Domain. Každý den chce přidat 100 obrázků po následujících 30 let. Jak se mu daří se můžete podívat sami. Opět obrázky zdarma ke stažení a k jakémukoliv účelu. Toperovo fotky najdete také topersphotos.com.
NOVÉ: PhotoCollections
Nový server polského autora, kde si můžete stáhnout fotografie pod licencí Public Domain. Fotografií není zatím tolik, za to jsou velmi povedené.
NOVÉ: Startup Stock Photos
Spousty obrázku volně využitelných pro firemní i osobní stránky, vývojáře i grafiky. Vše pod licencí CC0.
NOVÉ: Free Nature Stock
Fotografie přírody od Adrian Pelletier pod licencí CC0. Autor se snaží přidávat každý den jednu novou fotografii.
´
NOVÉ: Jay Mantri
Designér Jay Mantri dává své fotografie přírody volně ke stažení a k jakýmkoliv účelům.
NOVÉ: PICOGRAPHY
PICOGRAPHY dává možnost různým autorům přidat do kolekce obrázků distribuovaných pod CC0 licencí své fotografie.
NOVÉ: StreetWill
Fotografie s retro nádechem zdarma pod licencí Public Domain.
NOVÉ: jé shoots
Fotografie pro komerční i osobní využití zcela zdarma, opět distribuované pod licencí CC0. Autorem je čech Jan Vašek.
NOVÉ: Realistic Shots
Každý týden 7 fotografií věnovaných k volnému využití. Projekt od Commit 2 Design.
NOVÉ: Life of Pix
Fotografie ve vysokém rozlišení bez žádného omezení k jejich využití. Nové fotografie každý týden.
NOVÉ: Foodies Feed
Jak už název napovídá jedná se o fotografie jídla volně distribuované pod licencí CC0.
NOVÉ: Libreshot
Kolekce stovek fotografií ve vysokém rozlišení opět pod licencí CC0. Obrázky můžete tedy využít jak pro komerční, tak nekomerční účely zcela dle vlastního uvážení a bez omezení.
NOVÉ: Yernju
Fotografie ve vysoké kvalitě pod licencí CC0.
Kontrolujte licenci
I když jsme každou z výše uvedených stránek prošli a licence překontrolovali, může kdykoliv dojít k nějaké změně. Proto se raději vždy ujistěte, že jsou obrázky zdarma ke stažení a pod licencí CC0 nebo v Public Domain.
Nabízíte také své fotky a obrázky zdarma ke stažení? Napište nám a my vás rádi do této kolekce přidáme.
Aktualizace 12.7.2016 – všechny stránky zkontrolované, licence opět prověřené a do seznamu přidané nové fotobanky.
Já taky zvažuju vytvoření takové menší fotobanky, ale zatím nevím jak na to…
A co třeba použít WordPress? 🙂 Pokud nepůjde o žádný megaprojekt, tak nevidím problém.
V dnesni dobe by uz WP mohl rozdychat i megaprojekt, ne? 🙂
Tak určitě 🙂 Sice možná není úplně vhodný na fotobanku, ale samozřejmě, když se chce, tak jde všechno.
A myslis, ze nejaky jiny CMS je vhodnejsi? Vhodnejsi je asi hlavne klasika bez CMS, co? 🙂
WordPress 😉
Mmožná něco takového. Je to slovenská fotobanka a běží na WordPressu.
Slovenská fotobanka s fotografiami a obrázkami vždy zadarmo
https://www.fotkyzadarmo.sk/
No pro velký projekt určitě vlastní řešení, ale na základní funkčnost fotobanky by se určitě dal použít víceméně jakýkoliv běžný CMS (asi hlavně ze svaté trojice Joomla, WordPress, Drupal). Žádné CMS určené přímo na tvorbu fotobanky bohužel neznám, takže to bude spíš otázka pluginů a nastavení, možná i tvorby nějakého pluginu na míru. Nebo ideálně asi použít nějaké eshopové řešení, které by možná fotobanku zvládlo lépe a snáze než „blogovací“ systémy. Např. Presta by si mohla slušně poradit za použití správných modulů.
Jojo, taky si rikam. Pokud by nekdo delal freecko, tak by asi stacila i obyc. sablona pro prezentaci fotek. S placenou to bude o mnoho slozitejsi. Ja to neplanuju, ale zaujal me napad prvniho komentujiciho.
BTW zaujalo me, jak aktivne se webu venujes. Ze by konecne web o WP, respektive i ostatnich resenich, ktery bude skutecne zit? 🙂 Jeste nahodit nejaky forko a byla by to klada 🙂
Zkousel jsem se zapojit na par webu/for a vsechno zatim stalo za prd, pomale reakce, casto zadne atp.
Taky na to není sám 🙂 Ale jinak je to pilná včelka.
To nejsem 🙂
@Mara: Každopádné, co se týče toho fóra, tak prozaím jsme spustili poradnu ve stylu Stack Overflow. Přece jenom fóra jsou spíš plná flamu, takhle se aspoň budeme věnovat konkrétním problémům.
To je fakt.
BTW nejak jsem si ty Poradny nevsimnul – tak to tu nic nechybi 🙂
At se dari
Ahoj prosimtě zajímal by mě tvůj názor na naši stránku http://www.energepic.com mám zde spoustu fotek ke stažení zcela zdarma. Všech fotek jsme také autorem jediné co málo lidí nám dává feedback vidím sice na stahovanosti že letí nahoru ale nikdo nám ani nenapíše jestli je web přehledný nebo není nebo jestli snad fotky stojí za to
děkuji Martine.
Kate Veleb
Vaša fotobanka je super. Wau
1) Fotobanku na WP jde vyřešit jednoduše, už totiž existuje šablona zdarma zvaná Symbiostock. Je to fotobanka postavená přímo na WP, jde k ní dokoupit i premiové vzhledy, běží na tom už stovky webů. Další možností je samozřejmě využít různé fotobankové frameworky zadarmo či za peníze, namátkou Coppermine, Photoshelter a řada dalších.
2) Fotky zdarma jsou velmi ošidná záležitost. Lidi na fotkách musí dát písemný souhlas i pro CC licenci, to ovše free banda wikipedistů spokojeně neřeší. Totéž soukromý majetek, loga, design, umělecké výtvory atd. Druhý problém je to, že obrovské množství free fotek jsou ve skutečnosti rozkradené fotky profesionálů, které zloděj následně nabízí jak CC. Autor pak škodu samozřejmě bude chtít po vás, stejně jako když koupíte v zastavárně kradený telefon… Více o podobných problémech zde http://stockphotography.cz/co-je-spatneho-na-fotkach-zdarma/ – podotýkám že kvalitní komerční fotky dnes koupíte i pod 10 Kč.
Super tipy! Díky. Já, jakožto přesný opak umělce, jsem nikdy podobné věci nehledal. Rád jsem si rozšířil obzory.
Dobrý den, znáte i jiné fotobankové frameworky zdarma jako je Coppermine? Mám na něm fotobanku a bojím se, že ten projekt umírá. Už dlouho nevydali novou verzi. Děkuji J. Novotný
Je to určitě hodně ošemetný no.
A tom, že je potřeba souhlas fotografovaných osob/majitelů fotografovaných předmětů, jsem četl už nespočetně krát. ALE – jak je teda možný, že borci, třeba i z nejznámějších novin/online magazínů, zveřejňujou fotky osob i domů? A souhlas určitě nemají. Souhlas máš možná tak od modelky, kterou fotíš.
Ale naa fotce, kterou vyfotíš někde venku jsou téměř vždycky lidé/budovy atd. Když to přeženu, tak i podělanej les/louka někomu patří. To bys nemohl fotit a uvěřejňovat (ať už zadarmo nebo v placené foto bance) vůbec nic.
A to vůbec nemluvím o paparazzi fotkách. Vyfotěj nahatou Bohdalovou a obletí to celej net i tisk. Navíc stojí to bylo u ní doma, takže nejen, že nedostali souhlas ke zveřejnění její fotky, ale ani ke zveřejnění jejího bejváku.
A to samý platí u lidí mnohem většího, celosvětovýho formátu. Žalovat můžou, svýho nedosáhnou. I člen britský královský rodiny obletí celej svět – na netu i v tisku, pokud se někomu podaří vyfotit ho nahatýho apod. Stalo se to Harrymu, Kate, Charlesovi a možná i dalším a nejednou.
A už tu byli i žaloby na majitele webů, kdy fotobanky vymáhaly nehorázný částky za jednu pitomou fotku a neuspěly. Tím dali zajímavej precedens. Bohužel se na precedens v ČR/SK soudnictví nehraje, jako třeba v USA, jinak bychom všichni mohli bejt v klidu. Každopádně třeba Piráti doporučují klidně používat fotky, já bych to ale neriskoval. Ikdyž oni si vesele provozují i sledujufilmy/sledujuserialy.cz a zatím jim to taky směle prochází, což je zvláštní, na to jak se často vyhrožuje hroznými tresty..
Jako fotograf bych měl hájit čistě jen zájmy svoje a kolegů, ale to nemůžu. Nemůžu, protože postupy fotobank jsou slušně řečeno zvláštní. Sami šmelej (viz. kauza Nasa, nebo to, že neručej za případné další právní nároky u fotek – JAK JE TEDA SAKRA MŮŽOU PRODÁVAT??) a jejich postup vymáhaní je opět – slušně řečeno zvláštní.
Já osobně dávám fotky k dispozici pod licencí (nebo spíš nelicencí) PD. Nahrát fotky do fotobanky a pak doufat, že mě to uživí, o tom focení není. Docela dost peněz přijde i na „Donate“. Z ČR ani moc ne, lidé tu korunu moc nepustí, v zahraničí ale dokážou ocenit. Stejně jako při podpoře např. startupů – to, kolik tam někteří „donatujou“ je až neuvěřitelný a divím se, že je tolik lidí, kteří můžou takové částky jen tak pustit. Ikdyž životní úroveň na to v jistých zemích je, takže to není až zas tak nepochopitelný, ale to už je úplně jiný téma 🙂
A tohle je možná ta cesta, kterou se vydat při hledání fotek – weby přímo určitých fotografů. Ti nejspíš fotky ostatních krást nebudou a najít se tam často dají hodně zajímavé kousky. Viz. pár odkazů i z tohoto článku a pár dalších fotowebů, kam přímo fotografové nahazují své fotky jen s možností, že jim někdo tzv. koupí kafe 🙂
Add noviny: Novináři a veřejná média či umělci a umělečtí kritici mají výjimku, používá se tzv. editorial (zpravodajská či umělecká) licence. To se ovšem rozhodně nevztahuje na weby provozované za účelem zisku, ziskem se rozumí i například propagace vlastních služeb či značky, propagace na sociálních sítích atd. Tzn. nemůžu si něco cvaknout na ulici a následně to i s lidma nacpat na FB nebo na svůj blog. O nějakém použití pro letáky či další formu reklamy ani nemluvím. Bulvár je mnohdy daleko za hranicí a taky dost často platí pokuty, tím se ale nikdo nechlubí. Druhá věc je, že celebrity to berou jako daň za popularitu a často to moc neřeší, protože by nedělaly nic jiného.
Add souhlasy: Ano, i les někomu patří. Dohnáno do absurdnosti by i na to byl potřeba souhlas, ale zatím naštěstí podobné nesmysly nikdo nevyžaduje. Ostatně copyright na stromy nikdo nevlastní, ani je nikdo sám nevytvořil. U domů platí omezení pouze na soukromé obytné domy, tzn. NE na památky, historické stavby, komerční budovy, mrakodrapy, obchodní centra atd. – ovšem foceno zvenčí z veřejného prostranství! U lidí není třeba souhlas pokud je to dav desítek či stovek turistů, kde nikdo není výrazně vidět. Hranice je v mnoha případech nejasná, ale chce to prostě používat selský rozum.
Add fotobanky: I já mám k fotobankám řadu výhrad, ovšem používat jako argument české hajzlíky z Profimedia a jejich vymahačské kamarády z Logicall, je trošku mimo. I seriózní světové fotobanky občas ulítnou, ale o podobných prasečinách jako kauza fotek NASA na Profimedii jsem nikdy neslyšel.
Add přispívající fotografové: Stejně jako na Flickru, wiki a dalších webech – KDO mi zaručí, že se tam nezaregistruje nějaký zmetek, co fotky rozkrade jinde a nahraje jako svoje?! Fotobanky to mají velmi dobře ošetřeno ve smluvních podmínkách, poskytují záruky, vyžadují od fotografů doklady, vše se kontroluje a fotobanka je pojištěná. V případě zneužití můžou jít škody snadno i do desítek tisíc dolarů, proto fakt pozor. Z mé osobní zkušenosti – co mě, jako zkušeného fotografa, motivuje dát někam fotky zadarmo? Sláva, propagace, popularita? Narvu je na flickr, pinterest, fb a jede to jak lavina. Nemám absolutně důvod dávat někomu fotky zadarmo, je to pro mě práce navíc s minimálním nebo nulovým přínosem. Věř mi, taky jsem o tom uvažoval, dokonce jsem fotobanku i měl. Většina free fotek je naprostý odpad, spravovat portfolio není žádná sranda a přílivu šmejdu či problematických fotek nejde zabránit. Amatéři ignorují spoustu věcí a nemáš šanci je vychovat, to bys dřív zešedivěl… A profíci ti do toho nepůjdou, mají mnohem zajímavější kanály na propagaci i prodej.
Add žaloba: Pokud by tě někdo žaloval, tak nemusí dokazovat nic. Stačí, že porušuješ jeho práva na ochranu soukromí a osobnosti. Pokud je to navíc zjevné komerční užití za účelem zisku, pak tě soud rozcupuje. Hůř se dokazuje porušení soukromí u majetku či chráněných designů a podobně, ale autorský zákon i občasnký zákoník na to taky pár paragrafů mají. Dával bych si pozor, za posledních 10 let už jsem podobných průserů viděl dost a některé vyšly hodně draho…
Jo a pokud by te nekdo zaloval, za to, ze jsi na jeho fotce, musel by prokazat, ze mu tim vznikla nejaka ujma. Cili pokud stoji nekde na verejnym prostranstvi, neni v nejaky trapny situaci, nema sanci uspet.
Ahoj,
a není tam rozdíl v tom, zda tu fotku prodáváš nebo nějakým způsobem distribuuješ vs. vložit fotku na web/zpravodajský server k určitému článku?
Zdravim, uz dny si hraji s WordPressem a nemohu prijit na to, jak udelat klasickou prehlednou galerii. Pouzivam NEXTgen 2.0.59. Chtel bych aby galerie vypadala priblizne takto: http://www.2i.cz/5bd4e3c91a
Misto toho mam tento paskvil pokud chci zachovat pomery stran: http://www.2i.cz/0e81b69c4f
Ctvercove nahledy me moc nevyhovuji, u panoramatickych fotografii nebo portretu na vysku nic moc reseni:( http://www.2i.cz/2ca394be6d
Jeste bych mel dotaz na cestinu. Rad bych mel v cestine i NEXTgen 2.0.59, ale kdyz jsem ji tam dal, tak mi neukladal zmeny v nastaveni NEXTgenu…nevite tez co s tim?
Dekuji http://www.fototykvart.cz
Ahoj Petře, doporučil bych ti, aby jsi svůj dotaz vložil do Poradny (https://www.wplama.cz/poradna/) je tam mnohem větší šance, že dostaneš odpověď. 🙂 Přeci jen tady ty komentáře jsou docela schované.
Petře, problém bude samozřejmě vždy, když budeš používat fotky různých rozměrů. Potom není jiná možnost, než čtvercové náhledy nebo „paskvil“. Ale u tebe mi to nepřijde tak hrozné, možná zkus akorát zvětšit mezery mezi jednotlivými fotkami, ať to není tak namačkané na sobě (v css přidat margin např. 20 pixelů) a možná i zarovnat na střed.
Díky za některé nové a zajímavé odkazy – už si je procházím.
Dělám si pro sebe takový malý seznam webů, kde se dají stáhnout obrázky s licencí k volnému (i komerčnímu) použití.
I zdejší komentáře jsou velmi přínosné.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám něco jako fotobanku kde mám zatím do 1000 fotek a rád bych slyšel od někoho nezaujatého názor na mé fotky… jmenuje se Energepic.com a za recenzi bych byl moc rád.
Ahoj, k te tve strance energepic.com…fotky dobre, pro dalsi pouzivani a do reklam a baneru celkem dobre pouzitelne, za me tedy palec nahoru…jedine co bych trochu vytknul je, ze stranky nevypadaji jako „fotobanka“, je to takovy „neporadek“ web ktery muze byt vse jen ne fotobanka…pises, ze mas cca 1000 fotek, z uvodni stranky vidim jen 10 fotek, tedy rozhodujicich 8sec. pozornosti venovane uvodni strance webu jsou nenavratne promrhany…doporucil bych nejake fotograficke portfolio, kde by okamzite slo videt ze na strankach je opravdu hodne fotek…
jako grafik si také buduji (už několik let) seznam fotobank a to zejména free (z těch placených využívám stabilně pouze dvě fotobanky, kde pravidelně dobíjím kredit 🙂 … a tak i já dávám svůj seznam veřejně všanc… v mém seznamu najdete nejen fotobanky, ale také i další zajímavé odkazy, např. k wordpressu (WP Lama samozřejmě nechybí 🙂 …. seznam vznikl nedávno a budu jej neustále rozšiřovat a doplňovat.
http://www.primadesign.cz/uzitecne-odkazy/
ahoj, vidím, že tu hodně řešíte fotky. Můj dotaz se týká spíš animovaných obrázků. Předpokládám, že platí to samé, jako u fotek. Začala jsem vyrábět přáníčka a vesele stahovala animované obrázky z googlu, aniž bych tušila, že dělám něco nezákonného. O přání je zájem a já teď nevím, zda všechny hotové z nabídky raději smazat 🙁 a začít od začátku. Doporučíte mi případně nějaké stránky, kde si klidně nějaké obrázky ke stažení zaplatím? Budu pak mít jistotu, že nebudu mít nějaký problém? A jak to funguje? Když budu mít třeba zaplacené měsíční členství (příp. určitý objem dat) a obrázek si stáhnu a uložím do PC, můžu ho pak používat i když mi to členství vyprší? Prosím o radu, jsem z toho nešťastná.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak je to s licencí CC0.
Na Pixabay u obrázku je psáno, že není nutné uvádět autora. Jinde jsem ale zase četl toto (z roku 2015):
„Je možné použít i díla licencovaná za pomoci CC0. Tato licence není v ČR vzhledem k povaze našeho autorského práva v celém rozsahu platná, ale dá se na ní hledět, jako by se jednalo o licenci CC BY.“ – to znamená autora uvádět.
Dobrý den,
je úvodní fotka (žabáci) tohoto článku také volně ke stažení a použití? O:-)
Dobrý den,
ano. Najdete ji na pixabay.com.
Dobrý den,
mám otázku. Když chci použít do obecního zpravodaje ilustrační fotku k článku z Wikipedie, která je v licenci CC, jak mám obrázek citovat? Stačí jméno autora? Nebo musím pod obrázek uváděj celou zdrojovou citaci? Mohu poprosit odpověď na Mata.zs@seznam.cz
Děkuji
Záleží na variantě CC licence: https://www.creativecommons.cz/licence-cc/varianty-licence/
Dobrý den, děkuji za odpověď. Všechno to chápu, jen nevím, jak to má vypadat. Příklad: Potřebuji k článku připojit ilustrační obrázek. Je v licenci CC-BY-SA. Jakým způsobem mám uvádět zdroj? Mám zdroj uvádět pod obrázek, kam se vzhledem k povaze textu článku nehodí nebo mohu obrázek očíslovat a URL uvést do tiráže zpravodaje? Děkuji
Řekl bych, že oba způsoby jsou OK, ale častěji je vidět popis rovnou u obrázku.