Nedávno jsem řešil problém jaký WordPress pop-up plugin vybrat pro sbírání emailových adres do newsletteru. Po průzkumu trhu jsem zjistil, že existují dva pluginy, které opravdu stojí za zmínku: světoznámý OptinMonster a relativně nový Bloom, který pochází z díly Elegant Themes.
Pop-up je vizuální element grafického uživatelského rozhraní. Jméno pochází od toho, že pop-up se objeví nad ostatními vizuálními elementy na obrazovce a zakryje je. Pop-up se může v zásadě objevit na libovolném místě obrazovky.
Pro výběr jsem použil následující informace. V článku najdete porovnání vlastností, použitelnosti a ceny.
Poznámka: Jedná se o marketingové pluginy, které by měli pomoci k návratu návštěvníků stránky.
Typy formulářů pro sběr emailů
Jednou z nejdůležitějších vlastností pluginu pro sběr emailů je umístění formuláře. Jak Bloom tak i OptinMonster nejsou pouhé pop-up pluginy obsahující formulář. Oba disponují několika typy formulářů, které vám pomohou rozšířit seznam emailových adres.
Bloom obsahuje šest typů formulářů: pop-up lightbox, fly-in/slide-in, widget, pod příspěvkem, shortcode v obsahu a uzamčený obsah.
Poznámka: pop-up lightbox je vyskakovací okno, kdežto fly-in/slide-in je animace příjezdu formuláře.
OptinMonster obsahuje sedm typů formulářů: pop-up lightbox, fly-in/slide-in, widget, pod příspěvkem, v patičce, canvas pop-up a pop-up pouze u mobilních zařízení.
Nicméně u pluginu OptinMonster se počet typů formulářů odvíjí od koupené verze, ale o tom později.
Hlavní rozdíl je v tom, že Bloom nabízí uzamčený obsah a shortcody, kdežto OptinMonster obsahuje formulář v patičce, formulář pouze v mobilních zařízení a canvas pop-up.
HTML5 canvas je HTML prvek zahrnutý ve specifikaci HTML5. Slouží k dynamickému skriptovatelnému vykreslování bitmap a grafických primitiv
Uzamčený obsah, který obsahuje Bloom můžete použít například u obsahu, za který chcete získat email. Takže pokud nabídnete soubor ke stažení, návštěvník si ho stáhne tak, že zadá email. Velmi zajímavá možnost je také vložení formuláře přímo do obsahu stránky pomocí shortcodu. Tímto můžete nenásilně podněcovat návštěvníky k zapsání se do vašeho emailového seznamu.
Canvas u pluginu OptinMonster zase umožňuje zobrazit jakýkoliv obsah ve vyskakovacím okně. Tímto obsahem mohou být informace o produktu nebo třeba tlačítka pro sdílení na sociálních sítích. Možností je celá řada a je to jen na vás.
Formulář v patičce je další zajímavou možností jak nenásilně upozornit na možnost přidání se do emailového seznamu. Další výhodou je také to, že se formulář pro sběr emailů vždy nachází na stránce, bez ohledu na tom, kde se návštěvník pohybuje. Zobrazení formuláře pro sběr emailů pouze u mobilních zařízeních se dá využít pouze u stránek, kde jsou návštěvy přes mobilní zařízení ve většině. Také je dobré zmínit, že Bloom funguje i na mobilních zařízeních.
Oba pluginy nabízí výběr příchozí animace pro formulář. Lze to využít pro získání pozornosti čtenáře. OptinMonster nabízí více animací, nicméně nepřisuzoval bych tomu velkou váhu.
Shrnutí
OptinMonster je lepší a v tomto porovnání vítězí především proto, že obsahuje více typů formulářů. Oproti Bloom vidím velkou výhodu v možnosti canvas. Nicméně je zde háček. Abyste získali canvas v OptinMonster pluginu musíte sáhnout do peněženky a koupit si verzi Pro nebo Ultimate (ceny naleznete dále v článku).
Vítěz: OptinMonster
Vzhled formuláře a možnosti přizpůsobení
Bloom obsahuje opravdu velké množství předvytvořených vzhledů pro formulář. Tyto šablony mohou být aplikovány na různé druhy formulářů a nabídek. Pokud se na vzhledy však podíváte blíže, zjistíte, že se jedná o drobné úpravy určité sady designů. Navzdory tomu, je opravdu z čeho vybírat.
Šablony pro formulář u OptinMonster jsou rozděleny do různých skupin. Například pro pop-up lightbox je zde velké množství vzhledů, ale pro formulář v patičce jsou jen tři. Dobré však je, že každý vzhled byl navržen přesně pro tu pozici, kde se bude nacházet.
Zatímco má OptinMonster méně vzhledů pro formuláře, tak se každý výrazně liší. Oba pluginy umožňují detailní přizpůsobení vzhledu.
Bloom nabízí širokou škálu nastavení, se kterým můžete pracovat. Nicméně přizpůsobení vzhledu je u OptinMonster jednodušší, převážně protože můžete využít výchozí nástroj WordPressu pro přizpůsobení.
Shrnutí
Bloom nabízí velké množství předpřipravených vzhledů, které se liší v detailech. OptinMonster obsahuje menší počet vzhledů. Nicméně Bloom je zde vítěz, protože co se grafického zpracování týče, tak jeho formuláře jsou atraktivnější.
Vítěz: Bloom
Spouštěče formulářů a nastavení aktivace
Spouštěče dávají kontrolu nad tím, kdy se formulář zobrazí. Jsou velmi důležité, protože dávají čtenářům čas na vytvoření názoru na vaší stránku a její obsah. Výhodou je především to, že se pop-up plugin nezobrazí ihned jak se načte stránka, ale čeká se na danou akci. Oba pluginy podporují spouštěče a umožňují nastavit prodlevu před zobrazením formuláře.
Spouštěče jsou často na bázi času (například se čeká, až návštěvník posune dolu, na určitý bod stránky nebo její konec).
Bloom obsahuje velmi užitečné spouštěče. Patří mezi ně: časová prodleva, po vložení komentáře, po nákupu přes WooCommerce a čekání na posunutí se dolu.
OptinMonster obsahuje trochu méně možností a úplně u něj chybí možnost zobrazení formuláře až po posunu dolu. Nicméně zase obsahuje spouštěč zobrazení formuláře při úmyslu odejít ze stránky a další časové spouštěče.
Spouštěč při úmyslu odchodu ze stránky detekuje, když se návštěvník rozhodne odpustit stránku. To může být provedeno sledováním pohybu kurzoru myši a pokud opustí okno prohlížeče dojde k aktivaci spouštěče. Předpokládá se, že návštěvník chtěl kliknout na tlačítko zpět nebo zavřít. Výhodou tohoto řešení je, že se formulář zobrazí pouze, když chce návštěvník odejít. Takto dojde k odstranění rizika otráveného čtenáře.
Shrnutí
Pluginy mají podobné spouštěče, jediný rozdíl činí spouštěč zobrazení formuláře při úmyslu odejít ze stránky u pluginy OptinMonster.
Vítěz: OptinMonster
Ovládací prvky a nastavení formuláře
Oba pluginy mají obsáhlé nastavení ovládání toho, kde se formulář zobrazí. Je zde možnost aktivace formuláře na celé stránce, pouze u příspěvků z určité rubriky, nebo na specifických stránkách. Jak OptinMonster tak Boom zároveň dovolují vyloučit určité stránky a příspěvky.
OptinMonster dovoluje po vyplnění formuláře přesměrování uživatelů na určitou stránku. Plugin také umožňuje skrýt formulář u přihlášených uživatelů a zobrazit formulář pouze těm uživatelům, kteří jsou na stránce podruhé.
Shrnutí
OptinMonster nabízí lepší kontrolu zobrazení formuláře a kontrolu následných akcí.
Vítěz: OptinMonster
Integrace emailových služeb
Oba pluginy umožňují integraci se všemi předními emailovými službami. Proces propojení emailového seznamu a služby je u OptinMonster i Boom podobný a jednoduchý. Pokud to však sečteme, OptinMonster podporuje více služeb.
Shrnutí
OptinMonster podporuje propojení s více emailovými službami.
Vítěz: OptinMonster
Použitelnost
Tvorba, nastavení a následná správa formuláře pro přidání kontaktu do emailového seznamu je u obou pluginů jednoduchá a přímočará.
Bloom používá vlastní ovládací panel. OptinMonster umožňuje použití WordPress přizpůsobení pro úpravu vzhledu formuláře. Toto je dobrá vlastnost, protože umožňuje okamžitý náhled vzhledu formuláře.
Ačkoliv není nic špatného na rozhraní pro úpravu Bloom formuláře, tak OptinMonster lze upravovat způsobem, na jaký jsou uživatelé WordPressu zvyklí.
Shrnutí
Práce s OptinMonster pluginem je pro uživatele WordPressu přívětivější.
Vítěz: OptinMonster
Celkový pohled na vlastnosti pluginu
Oba pluginy jsou vybaveny velkým množstvím užitečných vlastností. Nicméně je zde několik rozdílů.
Bloom zdobí velké množství vzhledů pro formuláře. Úroveň jejich úprav je také působivá. Dokonce je zde dodatečný typ formuláře, který umožňuje uzamknutí obsahu. Bloom nemá spouštěč formuláře při odcházení uživatele. Nicméně spouštěče založené na posunu v obsahu jsou důstojnou náhradou.
Jsou zde oblasti kde OptinMonster nabízí více možností než Bloom. Jedná se především o rozhraní pro přizpůsobení formuláře, které obsahuje okamžitý náhled vzhledu a canvas formulář, který umožňuje zobrazení jakéhokoliv typu obsahu v pop-up okně.
Žádnému z pluginů nechybí důležitá funkce. To znamená, že se jedná o komplexní nástroje pro sběr emailů. Jaký si tedy vyberete záleží jen na vašich potřebách a úmyslech.
Shrnutí
Oba pluginy obsahují nezbytné funkce pro sběr emailových adres a nabízejí přesně to co od takového pluginu čekáte.
Vítěz: remíza
Cena: Který plugin poskytne tu nejlepší hodnotu?
Bloom má pouze jednu cenu. Za tuto cenu získáte všechny jeho vlastnosti a neomezené použití.
Na druhou stranu OptinMonster je dostupný ve čtyřech balíčcích. Tyto balíčky jsou rozděleny podle počtu stránek, na kterých je možné plugin provozovat. Zároveň obsahují i omezení funkčnosti.
Z toho důvodu je těžké porovnat plugin v závislosti na ceně. Výhodou pro Bloom jistě je, že kromě něj získáte i další pluginy a všechny šablony z dílny Elegant Themes (což je velké plus).
Hodnotu pluginu tedy musíte určit podle toho, jaké vlastnosti od pluginu požadujete a na kolika stránkách jej budete chtít provozovat.
Pro lepší orientaci, co si vybrat a co můžete za investované peníze získat jsem připravil krátké srovnání:
OptinMonster je dostupný od $49. Nicméně tento nejlevnější balíček neobsahuje všechny funkce. Abyste měli kompletní verzi pluginu OptinMonster musíte zaplatit $199. Nicméně je to pouze roční licence, neomezená licence vás vyjde na $499. A to už není málo.
Rychlý přehled balíčků pluginu OptinMonster a jejich cen:
- Basic: $49 — použití na jedné stránce, licence na jeden rok včetně podpory a aktualizací, obsahuje omezené množství formulářů.
- Plus: $99 — použití na třech stránkách, licence na jeden rok včetně podpory a aktualizací, obsahuje větší množství formulářů.
- Pro: $199 — použití na neomezeném počtu stránek, licence na jeden rok včetně podpory a aktualizací, obsahuje všechny formuláře + spouštěč odchodu návštěvníky a canvas.
- Ultimate: $499 — použití na neomezeném počtu stránek, neomezená licence podpory a aktualizací, obsahuje všechny formuláře + spouštěč odchodu návštěvníky a canvas.
Bloom stojí $89 a koupí získáte kompletní plugin. Plugin se nekupuje samostatně, ale přístup k němu získáte tak, že se přihlásíte do klubu Elegant Themes. Díky tomu získáte přístup i ke všem dalším pluginům a šablonám (dohromady skoro 100 produktů). Za zmínku určitě stojí šablona Divi a Monarch social sharing plugin.
Bloom můžete použít na neomezeném množství stránek. Cena vám umožňuje přístup, aktualizace a podporu na jeden rok. Pokud chcete doživotní přístup, můžete si ho koupit za $249.
Nezapomeňte že Bloom neobsahuje spouštěč při odchodu ze stránky a canvas.
Pokud porovnáme podobné vlastnosti tak při $89 za Bloom je ekvivalent OptinMonster dostupný za $199. Za tuto cenu lze oba pluginy použít na neomezeném množství webů a jsou vybaveny všemi funkcemi.
Shrnutí
Cenový rozdíl mezi pluginy je opravdu velký. Pokud vyloženě nevyžadujete jednu z funkcí, kterou obsahuje OptinMonster, tak určitě sáhněte po Bloom.
Vítěz: Bloom
Kompletní shrnutí OptinMonster vs. Bloom
Zatímco OptinMonster vyhrál více porovnání v tomto článku, je mezi pluginy jen malý rozdíl. Oba jsou jednoduché na použití, obsahují srovnatelné funkce a skvěle pomáhají rozšířit váš emailový seznam. Oba jsou dobrou volbou.
Pluginy však nejsou k sobě kopií, ale je zde i rozdíl ve funkčnosti, kterou nabízí. Díky tomu je velmi těžké vybrat vítěze.
Pokud je pro vás důležitý rozpočet, tak vyberte Bloom, kde za $89 získáte kompletní produkt bez jakýchkoliv omezení. Pokud je toto moc, pak je OptinMonster dostupný za $49. Ale budete muset oželet některé funkce. Také nezapomínejte, že s Bloom dostanete, celou řadu WordPress produktů, které můžete využít i jinde.
Na druhou stranu, pokud si můžete dovolit investovat více peněz tak licence Pro nebo Ultimate je u OptinMonster také skvělou volbou. Za $199 nebo $499 získáte komplexní plugin pro sběr emailů bez jakýchkoliv omezení.
Nakonec si vlastně kupujete funkcionalitu. Jaký plugin si na stránky vyberete se musíte rozhodnout se už sami.
Když přijde na otázku jestli Bloom nebo OptinMonster, je finální rozhodnutí jen na vás!
Který plugin si vyberete?
Tento článok sa mi uuuplne hodil, presne to, čo som hľadal a potreboval vedieť. Len som si zo začiatku naivne myslel, že tie ceny $89 a $49 sú neobmedzené a nie len ročné licencie. V každom prípade mi článok pomohol a dal ma do obrazu..
Jsem rád, že se článek líbil. Jen u toho Bloomu to není roční licence, ale je to poplatek ze roční členství v klubu Elegant themes. Poté plugin můžeš normálně používat dál, i když nebudeš členem klubu.
A právě z toho důvodu u mě vítězí Bloom 🙂 Chápu, že vývoj něco stojí, ale když jsou peníze problém a já to nemůžu ovlivnit, tak je volba jasná. Přesto, díky za článek, hodně přínosný 🙂
Zdravím. Skvělé srovnání, Bloom jsem získal pořízením Divi šablony.
Jen poprosím o radu.
Jde Bloom nějak smysluplně propojit se Smartemailing.cz? Abych přes Bloom sebral kontakt a vložil ho rovnou do SM? Tím by bylo možné okamžitě odeslat potvrzovací mail.
Nebo musím hledat něco, co uloží email a pak tu databázi pracně stahovat a vkládat do SM? A existuje něco, co mi umožní zdarma takovouto databázi vytvářet? Nebo jen placené pluginy a služby? Navíc druhé řešení nedovolí okamžité odeslání potvrzovacího mailu, což je na pytel. 🙁
Díky za radu s řešením. Snad nějaké smysluplné existuje.
Ahoj,
jde to udělat pomocí Custom HTML formuláře, který si vybereš při vytváření v Bloom.
Dobrý den Tomáši, dík za skvělé porovnávání obou dobrých pluginů.
Můžete prosím z praxe doporučit nějaký podobný plugin zdarma (samozřejmě jednodušší, s méně funkcemi), aby se před případnou koupí placeného pluginu dala otestovat ochota návštěvníků různých webů odevzdávat své emaily?
Ahoj,
bohužel žádný takový neznám. Ale jde třeba využít základní formuláře z MailPoet, které se dají vložit do obsahu. Teoreticky by měli fungovat například v kombinaci s tímto pluginem.
Zdravím. Porovnal jste zde dvě možnosti sběru adres použitelné ve WordPress. Jak si vůči těmto nástrojům stojí OPTIMAIL (http://www.optimail.cz/).
Je to srovnatelný nástroj nebo jsou zde zásadní rozdíly?
Zajímá mě, jestli je u vámi uváděných plugin ometzení na počet emailových adres.
Zdravím,
mám pocit, že Optimal je spíše služba, které nabízí základní formulář + rozesílání. Popsané pluginy pak nabízí pokročilé zobrazení formulářů a napojení na další emailové služby.
Ještě bych se tedy zeptal k pluginám, zda za uvedené ceny nejsou limity v počtu emailových adres? (optmal je totiž velmi omezený a za vyšší počty se hodně připlácí).
A pak, když už jste zmínil odesílání u optimailu. Jsou k dispozici k dispozici pluginy dobře fungující z WordPressem na podobném principu jako pluginy pro sbírání adres?
Ty pluginy neshromažďují emaily. Musí se vždy napojit na nějakou službu, která to nabízí. Já například používám MailPoet nebo MailChimp.
Jde o to, že ty formuláře umožňují pokročilé zobrazení formuláře pro přihlášení se k odběru článku (viz spouštěče po uběhnuté době, na konci článku atd). Samotné pluginy nemají žádné omezení a vždy to záleží na službě, na kterou jsou napojeny.